Foto: Pixabay/elementus

Seznámit se a zejména pak ochutnat vína od většího množství vinařů na jednom místě lze například během otevřených sklepů, výstav vín nebo vinařských slavností. Co když se ale žádná podobná akce nekoná ve vhodném termínu? Ani tehdy nemusíte zoufat a můžete pohodlně a do určité míry samostatně koštovat vybraná vína. K tomu slouží tzv. degustace „by the glass“, které otevírají nové obzory společenské konzumace vína.

Princip je velmi jednoduchý. Zpravidla si stačí jen předplatit určitou částku a pak si nalévat vína, většinou prostřednictvím speciálního degustačního automatu, dokud se obnos nevyčerpá. Takový automat pak udržuje víno ve vhodných podmínkách pro koštování, na lahve je zároveň skrze prosklenou přepážku vidět, a lze si je tak prohlédnout a z etiket vyčíst vše potřebné. A kam tedy za „by the glass“ můžete vyrazit?

Salon vín ČR

Salon vín ČR je všeobecně uznávanou výkladní skříní našeho vinařství a určitě nejznámější degustační expozicí, navíc první svého druhu v Česku. Každý rok je v něm uloženo sto aktuálně nejlepších moravských a českých vín, která byla vybrána v rámci naší nejvyšší a největší soutěže vín. Degustační expozice těchto vín je umístěna v podzemí státního zámku ve Valticích a slouží nejen k prohlížení a poučení, ale především k celoročnímu ochutnávání. Degustaci je možné absolvovat v rámci několika programů. Buď zcela volně, kde si sami vybíráte vína a naléváte si degustační vzorky, dále pak řízená s výkladem profesionálního someliéra nebo „by the glass“ prostřednictvím nalévacího automatu. A když vás některá vína okouzlí, je možné si je zde po jednotlivých lahvích také zakoupit. Součástí Salonu vín je ještě naučná expozice věnovaná vinařství a prodejna dárkových předmětů, vinařské literatury, degustátorských skleniček a someliérských potřeb.

Enotéka znojemských vín

Stále ještě poměrně novou turistickou atrakcí a skutečným unikátem je tzv. Enotéka znojemských vín ve Znojmě. Ta se nachází v prostorách bývalého pivovaru poblíž místního hradu, v samém centru města. Ve vstupním prostoru je designová kavárna a vinárna, kde je možné v klidu posedět. Za nimi jsou pak prostory, kde se ochutnávají vína výhradně ze Znojemské vinařské podoblasti. Stačí si jen nabít degustační kartu a pak si u automatu vybrat konkrétní víno k ochutnání. Jedná se o největší degustační místnost se systémem „by the glass“ v České republice. K dispozici je vždy 70 vín, která reprezentují vinařství na Znojemsku. Doplněná jsou tematickou expozicí dalších 30 vín, která se pravidelně mění a jsou to např. VOC vína, růžová vína nebo vína konkrétních odrůd. Zde se dá příjemně i naučně strávit např. odpoledne při nepříznivém počasí, ale i když je hezky není důvod enotéku nenavštívit. Z degustačního sálu se dá i se skleničkou vyjít a posadit se na terasu a kochat se pohledem na krásy historického města.

Informační centrum VOC ve Vlkově věži

Zůstaneme ještě chvíli ve Znojmě, kde se nachází další, sice výrazně menší, ale také rozhodně zajímavá možnost degustace formou „by the glass“. Ta se týká vín VOC Znojmo. VOC neboli Vína originální certifikace jsou vína z vybraných typických odrůd daného vinařského regionu. Musí splňovat přísná kritéria a odráží se v nich hlavně daný terroir, tedy unikátní soubor přírodních podmínek a vinařského stylu typický pro danou oblast. A protože jsou na něj místní vinaři hrdí, má i vlastní informační centrum. To se nachází ve zrekonstruované Vlkově věži, těsně pod Masarykovým náměstím. Před tím, než vystoupáte nahoru na věž, kde je expozice VOC a rozhlédnete se po městu Znojmu a okolí, si můžete dát skleničku vybraného VOC vína z automatu umístěného u pokladny. Anebo spíš při odchodu jako odměnu za zdolání schodů? Vína si zde lze i koupit.

Belveder enomat

Úsloví „aby toho nebylo málo“ platí i pro Valtice. Kromě Salonu vín nabízí krásné vinařské město ještě jednu možnost degustace z automatu, tedy „by the glass“. V jedné z opravených místností zámečku Belveder v Lednicko-valtickém areálu je k dispozici k ochutnání 32 vín valtických vinařů sdružených ve VOC Valtice. Jedná se o unikátní kolekci vín od nejvýznamnějších valtických producentů, která určitě stojí za ochutnání, navíc v krásném historickém a kulturním prostředí.

Centrum slováckých tradic

Modrá u Uherského Hradiště je nenápadná vesnička, ale s čilým turistickým ruchem. Kromě Archeoskanzenu a botanické expozice, které jsou významnými turistickými cíli slováckého regionu, se zde nachází budova Centra slováckých tradic a v jejím sklepení expozice Vinná stezka. Degustace zde také probíhá pomocí automatů „by the glass“. Větší část nabízených vín je zde právě ze Slovácka, ale k ochutnání jsou i vína z dalších částí vinařské Moravy. Vína je pak také možné spolu s různými pálenkami a dalšími regionálními pochutinami zakoupit. Při návštěvě Slovácka toto místo rozhodně stojí za zahrnutí do cestovatelských plánů.

Vindom degustační enoteca

Na své si touto formou degustace mohou snadno přijít i milovníci vína v Brně. V centru města je poměrně nově otevřený prostor s názvem Degustační enoteca Vindom. Každý den je zde k ochutnání 32 vzorků vín z Česka, ale i Evropy a zbytku světa. Degustuje se také prostřednictvím samoobslužného automatu. O tom, že jde o další z vinařských atrakcí, která stojí za návštěvu, svědčí i nominace na cenu Top vinařský cíl 2022.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy