Kdo by se netěšil na léto – báječný čas plný slunce, koupání, zážitků a zasloužené dovolené?! Ovšem naše kadeře v tomto období už tak nadšené nejsou, protože UV záření v kombinaci s vysokými teplotami, slanou vodou a chlorovanými bazény s nimi dokážou provést nepěkné věci. Co tedy musíme udělat pro to, aby i na sklonku prázdnin naše vlasy stále zářily jako letní slunce?
Pravidlo 1: Nepodceňujte přípravu
Při plánování letních dní si nezapomeňte vyhradit čas také pro návštěvu kadeřníka. Ten upraví střih, zbaví vás oslabených konečků a tím celkově odlehčí účes. Husté vlasy zpravidla prostříhá, aby působily vzdušnějším dojmem. Tím si výrazně ušetříte náročnost následné péče a hlavně takové „postřižiny“ v parných dnech velmi oceníte. Kadeřník zároveň aplikuje vhodnou kúru, která pramenům dodá na nějaký čas dostatečnou výživu a ochranu. Pochopitelně může přidat pár tipů, jak se o vlasy v letních měsících nejlépe starat, aby na podzim nemusel likvidovat následky nedostatečné údržby.
Pravidlo 2: Klobouk je věrný průvodce
Slunce je v létě asi největším nepřítelem krásných a zářivých vlasů. „UV záření rozkládá vlasový pigment (melanin), proto během letních měsíců barvené, ale i přírodní vlasy šisují. UV záření také narušuje proteinové struktury, což ve výsledku vede k poškození vlasové kutikuly,“ vysvětluje kadeřnice Barbora Bajerová, zakladatelka pražského studia Spell. Pokud tedy nechcete mít o několik odstínu světlejší vlasy připomínající roští, měli byste je před slunečními paprsky chránit kloboukem, čepicí či šátkem. Na pokrývku hlavy nemyslete ale jen na výletě v horách, na břehu moře či rybníka, používejte ji třeba i v ulicích města. Ani tam nejsou vaše vlasy před sluncem chráněny. V bezpečí bude navíc i pokožka pod vlasy, kterou nelze chránit ochranným krémem. A věřte, že kdo jednou zažil, jak otravná dokáže být spálená pěšinka, už nikdy na kloubouk nebo čepici nezapomene.
Pravidlo 3: Hledejte vhodnou kúru
Aplikace opalovacích krémů s UV faktorem na pokožku se pomalu, ale jistě stává samozřejmostí. Ale stejnou pozornost a péči zaslouží i naše kadeře, na něž mají sluneční paprsky stejně devastující účinky, jenže na rozdíl od pokožky je až tak nepociťujeme. Na slunci vlasy ztrácejí vodu stejně stejně jako tělo, a proto ji potřebují znovu doplnit, aby byly krásně hebké, pružné a vláčné. A proto byste do své kosmetické taštičky měli přibalit také speciální kosmetické prostředky pro vlasy namáhané sluncem. Letní vlasové péče dokážou kadeře ochránit, vyživit a intenzivně hydratovat. Kromě UV faktoru a hydratační složky obsahují sluneční přípravky velmi často vitamin E, který je silným antioxidantem, chrání vlasy před škodlivými vlivy okolního prostředí a podporuje jejich regeneraci.
Pravidlo 4: Styling musí být šetrný
Základní rada kadeřníků zní: v létě nevystavujte vlasy zbytečně vysokým teplotám a pomocníky typu kulma či žehlička raději vynechte. Jenže problém není v těchto stylingových prostředcích jako spíš v jejich nesprávném používání. Přehnaně vysoká teplota, příliš dlouhé sevření pramene v žehličce nebo fénování z velké blízkosti – to všechno je ničí. Před použitím žehličky, kulmy či fénu proto na prameny naneste termoprotektivní přípravek, který vlasy ochrání před zátěží vysoké teploty. Zamyslete se také, jak kvalitní a šetrný je samotný stylingový přístroj. Má například nastavitelnou teplotu, protože ta by neměla přesáhnout 185 °C? Lze u fénu regulovat intenzitu proudu vzduchu? Nabízí technologii, která při úpravě vlasy i uhlazuje? Je manipulace s ním snadná a umožňuje třeba i funkci bezdrátového používání? Vhodným pomocníkem, který vlasy neponičí, je například žehlička Dyson Corrale™. Díky technologii ohebných destiček z hořčíku a mědi, které se přizpůsobují tvaru pramenu vlasů, semknou se okolo něj a vyvíjejí rovnoměrný tlak a teplo na všechny vlasy, jsou kadeře šetrně upraveny. Navíc nabízí inteligentní regulaci teploty, díky čemuž se poškození vlasových struktur snižuje o 50 %! Pokud chcete vykouzlit vlasy samou loknu, sáhněte po styleru Dyson Airwrap™. Používá takzvaný coanda efekt, kdy proud vzduchu sám šetrně navine pramen k povrchu. Řízená teplota dokáže tvarovat a vysoušet vlasy bez použití extrémních teplot.
Pravidlo 5: Bez vody to nejde
Oplachovat, oplachovat a zase oplachovat čistou sladkou vodou. Především u moře, kde na vlasy útočí sůl a praží na ně slunce, byste tuto zásadu měli dvojnásob důsledně dodržovat. Po koupačce proto skočte pod sprchu, pokud jsou na pláži k dispozici, nebo si noste s sebou lahev v pitnou vodou a tou alespoň z nejhoršího vlasy omyjte, abyste je zbavili slaného nánosu. Rozhodně pak vlasy neždímejte, jen je lehce promněte ručníkem, aby se nelámaly a nepoškodily. Kadeře po celém dni na pláži umyjte přípravky pro letní péči, aby na nich nezůstala ani troška soli, případně chloru z bazénu nebo ochranných stylingových přípravků a zároveň se hydratovaly. Po umytí nezapomeňte na šetrné vysušení. V létě si vlasy namáčíme mnohem více než po zbytek roku, a proto je také častěji vysoušíme. Aby přitom nedošlo k jejich poškození, používejte fén, který nevystavuje hřívu příliš dlouho extrémním teplotám. Vhodným tipem může být třeba vysoušeč Dyson Supersonic™. Výkonný pomocník je lehký, tichý, měří teplotu vzduchu 40x za sekundu a sám reguluje její výši.
Pravidlo 6: Volte správný účes
U moře i u rybníka mezi základní výbavu patří kartáč na vlasy, protože kadeře zacuchané z plavání, potápění se a dovádění ve vodě rozčesáváme snad po každém návratu na břeh. Kadeřníci a vlasoví sylisti nabádají, že ani tento krok byste neměli odbýt, protože nešetrným rozčesáváním byste mohli kadeře polámat a poničit. Zkuste na to pamatovat už při vytváření účesu k vodě. Ideální jsou samozřejmě volně rozpuštěné vlasy, ale ne každému tato úprava vyhovuje. Dlouhé vlasy ale nemučte v drdolech nebo copech, při následném rozčesávání byste je mohli velmi poškodit. Lze například jen stáhnout do jednoduchého culíku a na něj s několikacentimetrovými rozestupy přidat další gumičky. Prameny tak budou zkrocené, ale nepoškodíte si je při následném rozčesávání. Pozornost věnujte rovnež výběru vhodné gumičky do vlasů. Ty s kovovými spojkami rády zachytávají vlasy, které se pak přetrhávají a lámou. Kdo se ve větrném počasí vydává na výlet, měl by naopak kadeře stáhnout do copu či culíku. Rozpuštěné vlasy mají tendenci k zacuchávání a následné složité rozčesávání je může poškodit.
Pravidlo 7: Barvení odložte
Nechat si před létem a dovolenou barvit vlasy bývá celkem zbytečná investice, protože povětrnostní vlivy a především sluneční paprsky se podepíšou na stavu vašich kadeří i jejich odstínu. Raději změnu nebo oživení barvy nechte na podzimní návštěvu kadeřníka. Ten vám také poradí, jak případně napravit škody, které mohl letní žár s vaší hřívou napáchat. Provede diagnostiku vlasu a poradí, zda kadeře potřebují doplnit keratin (základní stavební bílkovina vlasové struktury) či hydratovat, aby stále zářily v plné kráse.