Rozvod je sám o sobě emocionální projížďkou na horské dráze a každá, byť sebemenší komplikace jízdu může prodloužit. Jak a kdy z kolotoče vystoupit, pokud jsme zavázáni nejen manželským slibem, ale i hypotékou?

Celkem máte s partnerem tři možnosti, jak situaci vyřešit. Může se odstěhovat partner ze společné domácnosti a nemovitost i s úvěrem přenechat vám. Nebo se odstěhujete vy a hypoteční úvěr převezme v plné výši partner. A konečnou možností při rozvodu s hypotékou je prodání nemovitosti, splacení hypotéky a následné majetkové vyrovnání.

Odcházím, ty zůstáváš

Pokud dojde k jedné z prvních dvou možností, je situace o něco komplikovanější. Zaprvé musí partner, který zůstává, vyplatit bývalého partnera, což je mnohdy příliš velká částka, kterou nemusí disponovat. Pokud je váš index bonity vysoký, můžete si na vyplacení partnera vzít úvěr.

Důležitým faktorem je také již zmiňovaná bonita. Abyste mohli převzít hypotéku, potřebujete dosáhnout určité bonity, jinak banka tento postup neschválí.

Samozřejmě se s partnerem můžete domluvit i tak, že převezmete úvěr na sebe a vyplatíte mu pouze půlku ze splacené ceny nemovitosti.

Začínáme s čistým štítem

Často je představa setrvání v domově plném vzpomínek natolik bolestná, že se partneři rozhodnou nemovitost prodat a každý se přestěhuje jinam. V tom případě je postup stejný jako při každém jiném prodeji nemovitosti zatížený hypotékou. Rozvod partnerů v něm nehraje roli.

Převod hypotéky na jinou osobu je jedním ze způsobů, jak prodat nemovitost zatíženou úvěrem. V takovém případě si ji ovšem od vás kupující přebírá se všemi podmínkami, tzn. se stejnou úrokovou sazbou, délkou fixace či výší splátek apod.

Často si tak kupující zřídí výhodnější hypoteční úvěr u jiné banky, jímž splatí zbývající dluh vašeho úvěru a zbytek z celkové ceny nemovitosti připadne vám a partnerovi. Při tomto postupu je důležité pamatovat na to, že předčasné splacení hypotéky je provázané s poplatky. Pokud ovšem končí období fixace, můžete se jim vyhnout.

V ideálním případě má samozřejmě kupec vlastní prostředky a stejně jako v druhém případě splatí zbývající dluh vašeho úvěru a zbytek připadne vám. I v tomto případě nezapomínejte na poplatky za předčasné splacení.

Jak vše zvládnout

Lámete si hlavu nad tím, jak vše zvládnout v klidu a bez velké stresové zátěže? Stejně jako jindy v životě i zde platí, že ve dvou se to lépe táhne. Proto je dobré si říci, že život jde dále a je třeba se na takto náročnou životní situaci nakonec dívat s nadhledem.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy