Za 10 let vzrostl počet dospělých ortodonticky léčených pacientů o 30 %. Rovnátka už nejsou doménou dětí, péči ortodontistů vyhledávají často i dospělí. Zuby se nerovnají pouze z estetických, ale také ze zdravotních důvodů, u malých i velkých pacientů. Případy, kdy dítě potřebuje rovnátka jen kvůli předčasné ztrátě dočasných zubů, způsobené zanedbáním péče
o chrup, jsou zbytečné. Stačí od začátku správně nastavit péči o zuby, zahrnující účinné čištění zubů, snížení frekvence konzumace sladkostí, upřednostňování pití vody a minerálek.

Proč nezanedbat péči o náš chrup?

„Vedle zdravotních a estetických důvodů, proč se vyplatí péči o dočasný chrup nezanedbat, jsou dalším argumentem náklady. Dentální hygiena vyjde při třech půlhodinových návštěvách hygienistky ročně na 1 200–2 400 Kč. Ortodontická léčba, která je nutná kvůli zkaženým dočasným zubům a jejich předčasné ztrátě, představuje náklady ve výši 20 000–60 000 Kč. Hodnota rovnátek se tedy dá přirovnat k ceně za dentální hygienu na minimálně 16 let,“ upozorňuje zubní lékařka MUDr. Hana Zallmannová.

V roce 2010 pracovalo v České republice 332 specialistů v ortodoncii, jejich průměrný věk byl 51,5 let, na 32 000 obyvatel připadal jeden specialista, což byl a stále je evropský průměr. V současné době jsou tato čísla přibližně stejná. Co se ale změnilo, je počet dospělých ortodonticky léčených pacientů. Před 10 lety bylo průměrně ze všech ortodonticky léčených pacientů jen 8 % dospělých, v současné době jich je 38 %.

„Rovnátka vybírá a navrhuje ortodontista. Záleží na typu vady, věku, schopnosti pacienta návrh přijmout a spolupracovat. Na základě vyšetření a vyhodnocení dokumentace ortodontista navrhne pacientovi fixní nebo snímatelné aparáty, snímací foliové systémy (moderní snímatelná rovnátka), atypické postupy a pomůcky,“ vysvětluje ortodontista MUDr. Jiří Petr a dodává: „Překážkou ortodontické léčby může být nedostatečná hygiena. Pokud nejsou zuby čisté a dásně zdravé, zuby se při léčbě pohybují pomaleji, více to bolí, a může tím dojít i k poškození zubů a okolních tkání. Pacientům, kteří si nedokáží správně vyčistit zuby, se proto rovnátka nenasazují.“

Dejte si pozor na večerní mlsání

Nedílnou součástí péče o chrup je životospráva. Riziko vzniku zubního kazu se zvyšuje, pokud máme sladko v ústech. Zubům nevadí ani tak množství jako frekvence konzumace sladkého. Z pohledu zdraví zubů je horší napít se 10x denně limonády, než jí najednou vypít 2 litry. To neplatí z pohledu celkového zdraví, takže nejlepší je pít vodu. Kvalitním zdrojem tekutin pro každodenní pitný režim jsou přírodní pramenité, kojenecké a minerální vody, vyznačující se původní čistotou.

„Situace v ústech lidí s rovnátky se průběžně mění. Lidé s rovnátky by proto měli chodit na dentální hygienu častěji. Dentální hygienistka odstraní nově vzniklý zubní kámen a zuby vyleští. Dále provede pacientovi opakovanou instruktáž čištění zubů kolem rovnátek, reagující na nově vzniklé situace v ústech pacienta,“ radí dentální hygienistka Zuzana Chmelařová, DiS.

Správné čištění zubů u dětí

Od roku 2001 probíhá ve spolupracujících mateřských školách, na 1. stupni základních škol a v dětských domovech preventivní stomatologický program Dětský úsměv. Vedou ho vyškolené lektorky, které chodí do jedné třídy 6x během školního roku a každou lekci nacvičují s dětmi správné čištění zubů. Třetím rokem projekt podporuje AquaLife Institute, který sleduje aktuální stav a potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy