Foto: Pexels/Pavel Danilyuk

Od ledna 2023 byla novelizovaná vyhláška o pracovnělékařských službách, která přinesla do oblasti pracovnělékařských služeb určité změny, a to zejména v oblasti pracovnělékařských prohlídek. Změny jsou hlavně u periodických prohlídek, které jsou nově již pouze dobrovolné.

Pracovnělékařské prohlídky

Pracovnělékařské prohlídky jsou vstupní, periodické a mimořádné, které se provádějí za účelem posouzení zdravotní způsobilosti ve vztahu k práci, dále výstupní prohlídky a následné prohlídky.

Vstupní prohlídka

„Účelem vstupní prohlídky je zjištění, zda zdravotní způsobilost uchazeče o zaměstnání odpovídá zařazení k předpokládané práci,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest a dodává: „Zaměstnavatel zajistí vstupní prohlídku vždy před vznikem pracovního poměru, a pak zejména v některých případech i před vznikem pracovněprávního vztahu z dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr (DPP a DPČ).“  Snaha úplně odstranit vstupní prohlídky v 1. a 2. kategorii zaměstnanců zatím nevedla k úspěchu, protože vyhláškou nelze změnit tuto povinnost stanovenou zákonem.

Periodická prohlídka

Účelem periodické prohlídky je zjištění včasné změny zdravotního stavu v souvislosti s náročností práce nebo stárnutím organismu, kdy by další výkon práce vedl k poškození zdraví. „Největší změnou v této oblasti je provádění periodických prohlídek v rámci  ‚dobrovolnosti‘, a to pouze u kategorií 1 a 2, které nejsou rizikové, tj. na vyžádání zaměstnancem či zaměstnavatelem,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.

Mimořádná prohlídka

Účelem této prohlídky je zjištění zdravotního stavu zaměstnance v případě důvodného předpokladu, že došlo ke ztrátě nebo změně zdravotní způsobilosti k práci nebo pokud dojde ke zvýšení míry rizika již dříve zohledněného rizikového faktoru pracovních podmínek (může se provést také na podnět lékaře, zaměstnavatele nebo zaměstnance). „Povinnost mimořádné prohlídky nově odpadá při přerušeních práce na dobu delší než 6 měsíců z důvodu čerpání mateřské nebo rodičovské dovolené,“ uvádí Eduarda Hekšová a doplňuje: „Novelou vyhlášky se přesněji rozlišují mimořádné prohlídky v úplném rozsahu, tj. se stejnými účinky jako u periodické prohlídky, a v neúplném rozsahu.“

Výstupní prohlídka

Výstupní prohlídkou se zjišťuje zdravotní stav zaměstnance po ukončení práce s důrazem na zjištění takových změn, u kterých lze předpokládat souvislost s vykonávanou prací. Nevydává se posudek, ale pouze potvrzení zaměstnavateli o provedení výstupní prohlídky. „Nutnost výstupní prohlídky se rozšiřuje o okruh zaměstnanců, kteří měli pracovní úraz, v jehož důsledku měli alespoň 2× pracovní neschopnost, a zaměstnanců ukončujících rizikové práce nebo u kterých tak stanoví jiný právní předpis,“ uvádí Eduarda Hekšová.

Zdroj: dTest

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy