Plavání patří mezi nejprospěšnější všestranné aktivity. Je vhodné v každém věku, posiluje zdraví, zlepšuje kondici, doporučuje se při mnoha rehabilitacích a v neposlední řadě přináší radost z pohybu. Výdej energie během plavání je mnohdy vyšší, než když jedete na kole. Oproti běhání vůbec nezatěžuje klouby a za ideální se pak považuje plavání v protiproudu.

Teplota vody je velmi důležitá. V teplé vodě tělo relaxuje, chladnější jej naopak aktivuje.

„Plavání opravdu zlepšuje psychiku. Ve vodě na nás totiž nepůsobí gravitace, a tak se nám zjednodušuje pohyb v prostoru, kdy i lidé s pohybovým onemocněním si v bazénu mohou užít svobody pohybu a spustit tak produkci endorfinů,“ uvádí fyzioterapeutka Centra léčby pohybového aparátu Mgr. Olga Šťastná.

K regeneraci po úrazech a po větší fyzické aktivitě je vhodný pomalejší pohyb ve vodě, pro zvyšování kondice u nesportovců se pak hodí vydatnější plavání. Přínos pro zdraví nabízí voda všem bez ohledu. Plavcům, dokonce i neplavcům. „Ne každý bezchybně zvládá různé techniky plavání. Než intenzivně hodinu plavat špatně kraul či prsa a přetěžovat tak jednotlivé partie těla, je lepší styly pravidelně měnit nebo je i prostřídat s obyčejnou chůzí a během ve vodě. I neplavec tak může pocítit její blahodárný vliv. Naprosto ideální je pak pohyb proti odporu vody. Ten přirozenou cestou posiluje svaly, nadlehčování vnitřních orgánů díky působení vztlaku vody zase harmonizuje metabolismus,“ dodává Olga Šťastná.

Koupaliště, rybníky či bazény jsou fajn. Domácí swim spa má však mnoho dalších výhod

Přichází léto, a tak o možnost si zaplavat, nebudeme mít nouzi. Někdo zvolí koupaliště, jiný si začne užívat svého bazénu na zahradě. Slyšeli jste už ale o takzvané swim spa? V poslední době začíná být v našich klimatických podmínkách stále oblíbenější alternativou klasických bazénů, a to především proto, že zaručuje příjemně teplou vodu po celý rok a její provoz je naprosto nenáročný.

Zajímavosti o plavání

Komplexní pohyb – při plavání se zapojuje až 70 % všech svalů v těle. Zdravý výdej energie – za hodinu aktivního plavání tělo spálí 1 800 – 2 000 kJ, což je více než za hodinu jízdy na kole průměrnou rychlostí 16 km/hod. Plavání oproti běhání – zatímco pravidelné běhání sice udržuje kondici, namáhá však klouby. Plavání kondici udržuje také, ale naopak pohyblivost kloubů zlepšuje. I pro nemocné srdce – je to sport, který srdce nenamáhá, proto jej doporučují i lékaři. Pomáhá dokonce při vysokém tlaku a problémech s křečovými žílami. Energetická náročnost stylů – nejvyšší výdej vyžaduje styl prsa, dále znak, motýlek a nejméně náročný je kraul. Avšak pozor! Ne všechny plavecké styly jsou vhodné pro každého. Prsa nejsou vhodná pro lidi se skoliózou a pro plavce po úrazech s koleny. Kraul zase neprospívá při problémech s rameny.

„Ačkoliv by se to nemuselo zdát příliš podstatné, teplota vody pro plavání hraje velmi důležitou roli. Například chladná voda povzbuzuje organismus k aktivitě, naopak teplá vyvolává relaxaci a tlumí bolest. Pro kondiční plavání a přirozený výdej energie je ideální teplota vody 27 – 28 °C, ale pozor, ne méně. Při delším pobytu v chladnější vodě tělo totiž aktivuje obranné mechanismy, aby neprochladlo,“ dodává Šťastná. Teplejší voda – i nad 30 °C – je potom vhodná pro relaxaci, nebo pozvolné seznamování dětí s vodou.

Právě zmiňovaná domácí swim spa je ideální pro rodinu s dětmi. „Děti se na vymezeném prostoru domácího bazénu a v jeho teplé vodě cítí bezpečněji. Mají díky němu i mnohem více času na prohlubování svých plaveckých zkušeností, protože tak rychle neprochladnou,“ uvádí další z výhod Kateřina Kadlecová. „Součástí výbavy je také termokryt. Ten nejen chrání děti před pádem do vody, ale je důležitým prvkem izolačního systému, díky němuž je možné mít ve swim spa i v zimě teplotu vody až 38 °C a to za nízkých provozních nákladů,“ dodává Kateřina Kadlecová.

Proč je dobrý protiproud

Další nezanedbatelnou výhodou je regulovatelný protiproud. „Plavání proti dvěma, čtyřem nebo šesti tryskám působí na tělo intenzivněji a dochází k zapojování stabilizačních hluboko uložených svalů, které jinak v běžném životě leniví. Plavání v protiproudu je výhodné pro posilování svalů, k intenzivnímu kondičnímu tréninku nebo třeba i pro zlepšení cirkulace tekutin a lymfy v těle díky působení tlaku vody,“ vyjmenovává výhody swim spa fyzioterapeutka Olga Šťastná. I na pěti metrech délky bazénu můžete uplavat třeba maraton a hlavně si pravidelně udržovat kondici. „Posezení u masážních trysek vám na závěr hezky uvolní svaly a zbaví vás posledních zbytků stresu.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy