Foto: Shutterstock/Sorapop Udomsri

Vyznáte se v pracovních oděvech, obuvi a normách, které musí splňovat? Pokud ne, následující řádky vás zcela jistě potěší. Dozvíte se v nich totiž, jaké normy musí splňovat pracovní oblečení, kterou normou se řídí pracovní boty, jak se značí a co dalšího byste měli na pracovním oblečení a obutí zkoumat.

Pracovní oděvy a norma EN 13688

Pracovní oblečení se dělí podle toho, k čemu je určené. Všechny ochranné oděvy musí splňovat normu EN 13688, která stanovuje, jak mají být oděvy vyráběny, označovány a jaké další parametry musí splňovat. Tato norma například stanovuje, že daný oděv musí být jeho nositeli pohodlný a rozsah velikostí takový, aby si mohl vybrat kupříkladu ideální pracovní kalhoty opravdu každý.

Normy vztahující se na pracovní obuv

Co se norem, které se vztahují k pracovním botám, týče, i ty upravují a jasně stanovují, jaké parametry musí řádná pracovní obuv splňovat. Norma, která se na pracovní boty vztahuje, je EN ISO 20347. Další základní informací, kterou byste si měli pamatovat, pokud sháníte pracovní obutí, je jejich značení. Pracovní boty se značí písmenem O. Číslo, které je za tímto písmenem uvedeno, označuje vůči čemu jsou dané boty odolné.

Piktogramy na oděvech a obuvi

Kromě norem určují vlastnosti pracovních oděvů a bot také piktogramy, které jsou na nich umístěny. Podle těch poznáte, zda je daný kus vhodný do vlhkého prostředí, dá se použít při svařování či zda je opatřen nějakými zviditelňujícími prvky. Význam jednotlivých piktogramů a jejich seznam najdete na internetu, popřípadě vám význam jednotlivých značek vysvětlí obsluha ve specializované prodejně s pracovním nářadím a doplňky.

Při výběru pracovních oděvů a obuvi se řiďte nejenom normami, které musí každý kus splňovat, ale také označením, které má podobu piktogramů a přibližuje další vlastnosti oděvů a bot.

Zdroj: safework

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč je infrasauna od SaunaSystem tak oblíbená? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy