I když se vám podařilo před létem shodit přebytečná kila a v plavkách se nemáte za co stydět, může se stát, že si k oblíbeným šatům nemůžete vzít chic střevíčky. Proč v létě nohy natékají více než v zimě? A proč se nepříjemné pocity v oblasti nohou a otoky s každým dalším rokem zhoršují?

Na vině je chronické žilní onemocnění, tedy dlouhodobý zánět žil, který se spolu s přibývajícími teplotami zhoršuje.

Průzkum ukazuje, že příznaky řešíme až po 15 měsících

Chronické žilní onemocnění začíná nenápadně. Letní otoky a pocity těžkých nohou ale mohou rychle přejít ve vznik viditelných metliček a křečových žil. Při jejich přehlížení se onemocnění může dále zhoršovat a objeví se trvalé otoky, kožní změny nebo dokonce bércové vředy.

Chceme snadné řešení

Přesto Češky (onemocnění ženám hrozí 2–3x častěji než mužům) začnou nepříjemné pocity řešit pozdě. První kroky dle průzkumu přitom často nevedou k lékaři, který může poskytnout odbornou pomoc, ale spíše na radu ke kamarádce či příbuzné, případně do lékárny pro volně prodejnou mastičku. Ta sice může krátkodobě ulevit od potíží, ale neřeší podstatu onemocnění.

Trpělivosti nemají Češky nazbyt – zkusí jeden způsob řešení zdravotních komplikací, druhý způsob řešení zdravotních komplikací… a to je vše. Poté se většina z nás s nepříjemnými pocity raději smíří.

Pokud chcete vědět víc o tom, jak se letos vyvarovat oteklým nohám a jak se připravit na dlouhé cesty, podívejte se např. na web www.zilniporadna.cz, kde můžete také rovnou s odborníky zkonzultovat svůj problém. Pokud dáváte přednost mobilním aplikacím, zkuste tu s názvem „Bolí Vás nohy?“.

Co dělat, pokud mám těžké nohy a otékají mi?

Hlavně při prvních příznacích (otoky, těžké nohy, křeče, bolest) je zcela dostačující návštěva praktického lékaře. „Důležité je navštívit praktického lékaře, který pacienta vyšetří a doporučí adekvátní řešení. Mastičky neřeší podstatu, ale následek,“ říká MUDr. Petra Zimolová z FN Motol. Řešení, které má k dispozici praktický lékař, se skládá ze tří oblastí. MUDr. Zimolová pokračuje: „Mezi základní postupy patří dodržování režimových opatření – dostatek vhodného pohybu (plavání, chůze, cyklistika…) a vyloučení dlouhého stání či sezení. Nedílnou součástí léčebných postupů je i používání zevní elastické komprese (kompresních punčoch). K pilířům terapie patří i medikace venofarmaky – tedy léky, které nejen zamezují vzniku symptomů či snižují jejich projevy, ale ovlivňují i samotnou podstatu žilního onemocnění.“ Venofarmaka pomáhají nejen posílit žilní stěnu, ale také zmírnit příznaky a podstatu onemocnění (zánět). Předepsat je může praktický lékař, stejně jako kompresní punčochy. Nárok na ně máte jednou za 6 měsíců. Samozřejmě je ale možné koupit si je i bez předpisu.

1 reakce
  1. Začaly mi letos ve vedrech děsně otejkat nohy. Tak jsem googlila a došla k závěru, že sedavé zaměstnání. Mazala jsem gely a chladila a dávala nahoru. Jenže kámošce se to nezdálo a tvrdila mi, že si myslí, že to mám od křečáků a ne z horka, to že to jen umocňuje. Pak mě ty nohy začaly i bolet. Došla jsem teda k doktrovi. A fakt místy křečáky a celá řada metliček. U těch jsem si doteď myslela, že mám jen světlou kůži, tak mi prosvítaj žilky. Dostala jsem na to prášky, ulevilo se mi dost. Ale prej je musím brát furt, že se to jinak hned vrátí. Má někdo zkušenost?

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy