Foto: pixabay

Psychické potíže, rodinné vztahy a problémy sexuálního vyzrávání – to jsou témata, která konzultanti Linky bezpečí řešili během roku 2020 nejčastěji. Konkrétně se jednalo o sebevražedné tendence, sebepoškozování, smutek a deprese, psychické potíže a poruchy, týrání. Objevovaly se i dotazy týkající se sexuálních témat, seznamování, vztahů s kamarády, rozchodu partnerů, strachu a problémů v rodinné komunikaci a šikany ve škole.

Co nejvíce Linka bezpečí řešila v roce 2020

Ze statistik Linky bezpečí vyplývá, že v rámci tematických okruhů lze za rok 2020 sledovat nárůst četnosti psychických potíží (meziročně o 28 %), problémů v rodinných vztazích (meziročně o 6 %), syndromu CAN (meziročně o 12 %) a potíží na internetu (meziročně o 16 %). Problém kyberšikany se objevil ve 151 kontaktech a jedná se o 67 % navýšení oproti r. 2019. Tyto potíže řeší nejčastěji dívky ve věku mezi 12 a 14 lety. Na Linku bezpečí se se svými problémy obrátilo 65 % dívek a 35 % chlapců. Převážně volají dívky ve věku mezi 15. a 17. rokem.

Zájem o Linku bezpeční se zvýšil

„I když byl rok 2020 pro Linku bezpečí z důvodu pandemie covidu-19 a následných opatření náročný, podařilo se nám udržet nonstop provoz a být tak dětem k dispozici 7 dní v týdnu 24 hodin denně. Z důvodu rostoucího zájmu o online komunikaci jsme rozšířili provozní dobu chatu z devíti na dvanáct hodin a otevřeli jsme další chatovací místnosti. Vytíženost jsme zaznamenali i v online poradenství. Rodičovská linka také prodloužila svou provozní dobu a jako další formu pomoci jsme spustili vlastní podcast s názvem Na tenké Lince,“ uvedla Soňa Petrášková, ředitelka Linky bezpečí.

Fungování organizace

Linka bezpečí je neziskovou organizací a z hlediska financování by její provoz bez dotací MPSV a MVČR a podpory široké škály dárců a generálních partnerů, nebyl možný. V posledních letech Linku bezpečí významně podporují města, obce a městysy. Vážíme si nárůstu individuálních dárců a jejich zájmu pomáhat dětem. „Potěšila nás běžecká výzva, kterou připravila iniciativa Rozběháme Česko společně s panem generálem Pavlem. Zapojilo se do ní přes tři tisíce běžců a podařilo se vybrat neuvěřitelných 155 740 Kč. Celý výtěžek byl panem generálem Pavlem předán Lince bezpečí, za což jsme velmi vděční,“ dodala Soňa Petrášková, ředitelka Linky bezpečí.

Vize pro rok 2021

„V roce 2021 bychom se chtěli zaměřit na nábory a navýšení kapacit konzultantů, kteří s dětmi komunikují. Připravujeme modernizaci stávajících technických systémů a platforem na pracovišti. Chtěli bychom spustit nový web Linky bezpečí, který by umožnil propojení dalších komunikačních kanálů pro naše klienty. Naší prioritou je udržet stávající nastavení péče o zaměstnance a vytváření příjemného prostředí pro jejich psychicky náročnou práci,“ dodala Soňa Petrášková, ředitelka Linky bezpečí.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy