Říká se, že děti jsou radost i starost. Radosti si vás najdou samy, ale starostem je lepší předcházet. Rodiče by proto měli uvažovat, jak pro svého potomka zajistit, aby nešel do života s prázdnou. Pokud chcete pro svoje děti udělat něco, co v budoucnu ocení, založte jim stavební spoření.

Zvolte tu správnou příležitost

Můžete vybírat z řady příležitostí, kdy dítěti stavebko založit. Nadělte mu ho k příchodu na svět, obdarujte ho k narozeninám anebo svou ratolest přivítejte stavebkem v první třídě. „Poohlédněte se po tom, jaké bonusy a akce stavební spořitelny právě nabízejí. Může jít o lepší úrokovou sazbu nebo třeba o odpuštění poplatků,“ radí Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Lepší později nežli vůbec

Čím více svému dítěti naspoříte, tím snadnější vstup do dospělého života mu připravíte. A není důvod se začátkem spoření otálet. Když se vám narodí potomek, samozřejmě to pro váš rodinný rozpočet znamená výdaje navíc. Ale nevadí. Můžete začít spořit po menších částkách a postupně je zvyšovat. Cyklus na stavebním spoření pak můžete několikrát zopakovat.

Spočítejte si to

Počty na stavebku nejsou žádná věda. Když ho založíte takřka hned po narození potomka, získá dítě jen na státní podpoře za 18 let 36 tisíc při roční úložce 20 tisíc korun. Když začnete se spořením hned od kolíbky, k osmnáctinám můžete dceři nebo synovi věnovat skoro 450 tisíc korun. Vaše dítě vám jednou poděkuje, až si bude kupříkladu zařizovat svoje první vlastní bydlení.

Vypomohou příbuzní?

Malinko lepší budoucnost mohou nejmladším členům rodiny zajistit i prarodiče. Ačkoliv stavebko může založit jen zákonný zástupce, babička s dědou mohou vnoučatům na stavební spoření přispívat.

Poučte dítě o financích

Roky sami sebe omezujete a uskromňujete se, jen abyste své ratolesti dopřáli to nejlepší. A když mu úspory slavnostně předáte, rozfofruje je za zbytečnosti. S takovým scénářem se nechce potkat žádný rodič. Už od malička proto svému dítěti vštěpujte základy finanční gramotnosti a upozorněte ho, že v životě přijdou důležitější věci než vysněná hračka nebo drahé oblečení – třeba vlastní bydlení. A až bude váš syn nebo dcera větší, bude dobré je poučit i tom, že pořízení bydlení mohou vyřešit i úvěrem. Pokud vše dobře promyslí a naplánují, může jim půjčka umést cestu k vlastnímu domovu.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Dopřejte si příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí sauny na míru Saunasystem.

Výpomoc v domácnosti nejen v Praze – chůva, hospodyně nebo majordomus.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 774 265 451
e-mail: info@mediaadvice.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy