Kreativita a její využití v každodenním životě je často opomíjena a podceňována a kreativní tvoření jako takové je mnoha lidmi považováno za koníček, který má zkrátit dlouhou chvíli. Kreativita nám přitom pomáhá ve vynalézavosti a díky jejímu pravidelnému pilování a obrušování se můžeme výrazně zlepšit nejen v hledání tvůrčích řešeních problémů, ale mnohdy má i terapeutické účinky.

Kreativní tvoření jako terapie

Kreativita totiž není jen umělecké nadání, ale je zásadní životní dovedností, při které se projevuje lidská zvídavost, vytrvalost, představivost, disciplinovanost a schopnost spolupráce. Při kreativním tvoření se zároveň učíme hledat souvislosti i tam, kde bychom je předtím nehledali, a následně můžeme být inovativní i v každodenním životě a v jeho běžných situacích.

Právě směřování klíčových vlastností na jeden cíl, které při kreativním tvoření využíváme, má zároveň i terapeutické účinky, a tak se nezřídka můžeme setkat s nejrůznějšími druhy skupinových lekcí kreativního tvoření  v institucích, jako jsou nemocnice, dětské domovy, domovy s pečovatelskou službou či například i vězení.

Taktéž se nezřídka setkáváme s názorem, že to je zejména kreativní tvoření, které dovoluje lidem relaxovat, na chvíli vypnout a odpoutat se od starostí všedního života. A nemusí se to týkat výhradně jen činností jako malování nebo tvoření hudby, které většinu lidí v tomto spojení ihned napadnou. Kreativně tvořit totiž lze cokoli. Kreativně tvořit můžeme dekorace do interiéru, oblečení, pomůcky do domácnosti a nespočet dalších věcí. Proto může být kreativní tvoření odpovědí pro tak široké spektrum lidí, může se v něm totiž najít prakticky kdokoli.

Jak rozvíjet kreativitu

Ne každý si však ve stresu a shonu, které jsou pro současnou dobu tak typické, dokáže na chvíli sednout a začít tvořit. Mnoho lidí totiž ani kreativitu nevidí jako způsob relaxace a odpočívají u činností, které nevyžadují mnoho pozornosti. Kreativita má ovšem mnoho podob, a tak ji lze přenášet na činnosti, které nám jsou blízké. Někdo rád pracuje s jazykem, a tak lze v rámci kreativního tvoření psát. Někdo má zase rád přírodu, a tak ji může kreativně přenášet k sobě domů v podobě tvorby nejrůznějších přírodních dekorací. A někdo zase zbožňuje gastronomii a může svou kreativitu uplatnit ve vaření. Je totiž na každém člověku, co mu vyhovuje nejvíce. Důležité je si ovšem uvědomit, co nás vlastně baví a co nám přináší požitek.

Jakmile si totiž připustíme, že kreativní tvoření není jen koníček, ale může pozitivně ovlivnit naše rozpoložení a náladu, možná se mu přestaneme tolik bránit. A jak začít s rozvíjením kreativity, když jsme doteď trávili své večery u televize nebo u počítače? Inspiraci lze hledat v nejrůznějších obchodech pro kreativce, kde se častou soustředí lidé se stejným či podobným záměrem a kde nezřídka najdeme něco konkrétního, co by nás mohlo bavit. Naším tipem je síť prodejen Idea Creative, které se v současnosti nachází v Berouně, v Plzni a v Kladně a kde zaručeně najdete to, co hledáte, přestože zatím možná nevíte, co přesně to je.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Dopřejte si příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí sauny na míru Saunasystem.

Výpomoc v domácnosti nejen v Praze – chůva, hospodyně nebo majordomus.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 774 265 451
e-mail: info@mediaadvice.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy