Foto: Andrey Mihaylov / Shutterstock.com

Pokud ve vás pojem kompresor evokuje velké průmyslové provozy, budete se možná divit, kolik různých využití má i ve vaší domácnosti. Pomineme nyní ty, které jsou součástí jiných spotřebičů (např. lednice), a soustřeďme se na výčet potenciálních aplikací klasického samostatného kompresoru u vás doma. Proč je tedy na místě uvažovat o jeho pořízení?

Sport, kompresor a zábava

Máte děti, které si rády hrají s míčem? Věnujete se vy sami sportovním aktivitám, při kterých hraje hlavní roli míč jakéhokoliv tvaru a velikosti? Pak již pravděpodobně dobře víte, že s kompresorem je život mnohem snazší. Kdo by se chtěl neustále mořit s nafukováním míčů ruční pumpičkou?

Nejde samozřejmě jen o míče, ale i jiné sportovní vybavení jako jsou třeba lehátka, plážové matrace, dětské bazény apod. A zapomenout nelze ani na nafukování duší u kola nebo pneumatik u auta. Ve všech těchto případech jsou kompresory nenahraditelným pomocníkem.

Dům, dílna, zahrada

Možnost využití kompresoru v domácím prostředí však ocení nejen sportovci, ale také kutilové, milovníci práce na zahradě a všichni ti, kdo se občas pustí svépomocí do nejrůznějších oprav a úprav na svém domě. Kompresor může být totiž zdrojem tlaku pro nejrůznější nářadí a nástroje. Namátkou můžeme jmenovat např. stříkací pistole, brusky, utahováky a další pneumatické nářadí.

Z jakých typů kompresorů vybírat?

Na trhu je k dispozici kompresorů celá řada. Obecně je lze rozdělit do několika skupin. V první řadě lze kompresory rozdělit podle toho, zda mají či nemají zásobník vzduchu. Kompresory bez zásobníku jsou spíše méně výkonné a vhodné pro jednodušší úkoly jako je zmiňované dofukování sportovního náčiní apod. Na druhou stranu je tyto menší kompresory často možné napájet třeba z 12V autozásuvky, což je činí velmi flexibilními.

Pokud budete na kompresor klást přece jen vyšší nároky a budete jej chtít používat při práci na zahradě nebo v dílně, je na místě volit kompresor se zásobníkem vzduchu. Volit můžete mezi olejovými a bezolejovými. Ať tak či onak, pro domácí použití se bude prakticky vždy jednat o pístové kompresory.

Existují ještě kompresory šroubové, u kterých se někdy vyzdvihují vlastnosti jako vysoký výkon, absence rázů, nižší hlučnost apod. To je jistě pravda, jedná se ale o kompresory určené spíše do provozů a obecně pro náročné profesionální použití. Pro domácí použití budou hrát prim kompresory pístové.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy