Nedostatek slunečního svitu v zimě může kromě špatné nálady způsobovat i různé zdravotní potíže. S přirozeným úbytkem denního světla se do těla nedostává adekvátní množství vitaminu D, který je spolu s vitaminem K2 nezbytný pro efektivní vstřebávání a ukládání vápníku. Má výrazný vliv i na imunitní systém, na neuro-svalové funkce a také je mu přisuzovaná schopnost chránit před infekcemi i před prochladnutím a chřipkou. Vitamin D si z 90 % vytváříme z letních paprsků, záleží ovšem na správné vlnové délce a úhlu dopadu. Zbývajících 10 % získáváme přes stravu. Zimní slunce, jakkoliv je příjemné se mu vystavit, s přísunem D nepomůže. Proto trpí většina lidí jeho nedostatkem a je nutné ho dodávat tělu pomocí vhodných doplňků stravy.

Hlavní úlohou vitaminu D je udržovat optimální hladinu vápníku a fosforu v krvi, což je nezbytné pro vývoj a růst kostí v dětství, i pro jejich obnovu v dospělosti a stáří. Nízká hladina vápníku v krvi způsobuje, že si ho organismus začne brát z kostí a následkem toho dochází k jejich „řídnutí“ – čili osteoporóze. „Vitamin D se společně s vitaminem K2 podílí na efektivním vstřebávání a ukládání vápníku do kostí a zubů, který se jinak může ukládat v cévních stěnách a měkkých tkáních a výrazně zvyšovat riziko aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob,“ vysvětluje MUDr. Jana Čepová, primářka Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie FN Motol a dodává, že déčko má zároveň pozitivní vliv na imunitu, kterou je obzvlášť v zimních měsících třeba posilovat, nebo se podílí na regulaci krevního tlaku, na růstu krevních, svalových a kožních buněk. Při dostatečných dávkách zlepšuje prognózy chorob a často působí i preventivně.

Jenom správná strava nestačí

Zdrojem je jen velmi málo potravin a podle nejnovějších informací a výzkumů, lze stravou přijmout pouze 10 % vitaminu D. Denní dávka pro dospělého člověka by se měla pohybovat kolem 800 mezinárodních jednotek IU (20 μg). To odpovídá přibližně 200 g filetu lososa, tuňáka či úhoře žijících volně v moři nebo 1 čajové lžičce oleje z tresky. Z tuzemských ryb by to bylo například 1 kg štiky. Stravovat se takto denně není příliš reálné.

TIP: Víte, že světlovlasí lidé daleko snadněji vstřebávají ze sluníčka vitamin D, než lidé typově tmavší? Jeho přísun omezuje i smog a stáří kůže. Hladinu D si můžete nechat změřit u lékaře.

Déčko dodává letní slunce kolem poledne

Zdravý organismus potřebuje i jiné vitaminy a minerály v kombinaci s vyváženým přísunem makroživin a energetickým příjmem, než je jen vitamin D. Například již zmíněný vitamin K2 je nepostradatelný, aby mohlo tělo správně fungovat. Hlavním zdrojem déčka proto zůstává pro většinu populace sluneční záření v jarních a letních měsícíh během nichž může vzniknout až 1 200 μg vitaminu D (1 μg = 40 IU). Ideální doba pobytu se udává od 10 do 14 hodin, kdy většina lidí naopak utíká do stínu. „Velmi krátká doba společně s dalšími faktory způsobuje, že většina populace všech věkových skupin trpí jeho nedostatkem,“ upozorňuje primářka MUDr. Jana Čepová.

Kde pomůžou přírodní doplňky stravy

Dosáhnout správné hladiny vitaminů D a K2 pouze stravou a pobytem na slunci je v našich podmínkách velice obtížné, od října do dubna prakticky nemožné. Pestrou stravu je tudíž dobré doplnit vhodnými doplňky stravy (např. K2+D3 Biomin), které zajistí odpovídající přísun.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy