Foto: Pexels/Anderson Guerra

Sluneční brýle nejenže chrání naše oči před škodlivými UV paprsky, ale také dolaďují náš styl. I proto jsou k dostání v nepřeberném množství barev a tvarů. Navíc také s polarizačními čočkami. V čem je tato technologie přelomová? V jakých situacích nám tyto brýle rozhodně pomohou?

Objasňuje Klára Kašparová, diplomovaný oční optik z OptikDoDomu.

Co znamená „polarizované“, když mluvíme o slunečních brýlích?

Polarizační sluneční brýle mají na čočkách speciální povrchovou úpravu (na pohled neviditelný chemický filtr), která dokáže blokovat jakékoliv odlesky. Filtr funguje jako velmi natěsnané mříže na okně – svými mezerami nepropustí nic dlouhého a vodorovného. Proto když se horizontální vlnové délky (z vodorovných povrchů) oslnění snaží projít skrz, do vašich očí se nedostanou.

Co konkrétně dělají polarizační čočky?

Klíčovou funkcí polarizačních čoček ve slunečních brýlích je snížit odlesky od slunce. Ale pokud si je nasadíte, můžete mít pocit, že barvy vypadají živější. Polarizační skla totiž dokáží zvýšit kontrast mezi jednotlivými odstíny a dokonce také snížit příznaky únavy očí.

Jaký je rozdíl mezi polarizačními a nepolarizovanými slunečními brýlemi?

Když nosíte sluneční brýle s polarizačními čočkami, barvy a detaily vypadají ostřeji, než když nosíte „normální“ sluneční brýle. S polarizačními slunečními brýlemi nebudete vystaveni oslnění a jeho dráždivým (či nebezpečným) účinkům. Vyplatí se především během řízení auta v situaci, kdy na mokrou vozovku svítí slunce a odlesk dráždí vaše oči. Polarizační brýle všechny odlesky vyruší. Zkrátka kdykoliv koukáte na vodní hladinu či jakýkoliv mokrý povrch, pokud máte na očích brýle s polarizačními čočkami, žádný odlesk vás nebude rušit.

V jakých situacích se vyplatí preferovat polarizační sluneční brýle?

Brýle s polarizací jsou zvláště užitečné ve chvílích, kdy řídíte, sportujete, chytáte ryby – zkrátka kdykoliv, kdy se chcete vyhnout oslnění.

Kdy se naopak brýle s polarizačními čočkami nehodí použít?

Polarizační sluneční brýle jsou většinou užitečné. Existuje ovšem pár situací, kdy je lepší raději nasadit sluneční brýle s klasickými skly. A to tehdy, pokud řídíte v noci, pohybujete se na zledovatělých plochách nebo používáte LCD zařízení. V těchto případech polarizační čočky znesnadňují jasné vidění.

Jak zjistíte, zda jsou vaše čočky polarizované?

Polarizační čočky mívají obvykle téměř všechny kvalitní sluneční brýle. Můžete ovšem zkusit jednoduchý trik. Vezměte si sluneční brýle do drogerie nebo optiky. Půjčte si z regálu polarizační sluneční brýle. Umístěte čočku svých slunečních brýlí pod úhlem 90 stupňů k čočce slunečních brýlí z obchodu. Pokud čočky ztmavnou nebo téměř zčernají, jsou vaše sluneční brýle polarizované.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy