Vhodně zvolená vůně podtrhuje jedinečnost každého z nás, ať už se jedná o květinovou toaletní vodu či kořeněný parfém. Vybrat tu správnou vůni však může být oříšek, na každém se totiž rozvoní jinak a každý se hodí pro jinou příležitost. Poradíme vám, podle čeho si vyberete „tu svojí“ vůni.

Před výběrem vůně si zodpovězte základní otázky, které vám pomohou při samotném výběru. Kdy chcete vůni nosit? Jiné se hodí na běžné nošení a na večerní akci, rozdíly jsou i v ročním období. Podle toho budete vybírat koncentraci vůně. A na té se samozřejmě odrazí i cena. Jaký druh vůně máte rádi? Svěží, lehké či těžké kořeněné vůně? Pravděpodobně se vaše preference budou měnit i s věkem.

Parfém versus toaletní voda. V čem jsou rozdíly?

Vůně můžeme seřadit podle koncentrace od Eu de Fraiche po Parfum. Na základě toho budete vědět, jakou koncentraci aromatických složek vůně obsahuje. Tyto aromatické sloučeniny jsou navázány v roztoku alkoholu či ethanolu a při jejich vypařování se postupně odhaluje vůně.

Mezi nejméně koncentrované patří Eau Fraiche produkty, známé také jako „mists“, které obsahují méně než 3 % aromatických složek a rozpuštěné jsou ve vodě. Méně koncentrované jsou také Eau de Cologne a Eau de Toilette, které bývají levnější, avšak jejich výdrž je slabší. Ovšem pokud hledáte jemnou vůni do letních veder, volba to může být dobrá. Na běžné denní nošení se nejčastěji používá Eu de Parfum, protože není tak těžký a drahý jako Parfum, ale vůně na těle vydrží přibližně 8 hodin. Nejkoncentrovanější je Parfum, který patří mezi luxusní a také nejdražší vůně. Vydrží opravdu dlouho a je třeba si dávat pozor na to, aby vůně nebyla moc těžká a obtěžující okolí.

Květinovou, nebo orientální?

Při vybírání vůně rozlišujeme tři části – hlavu, srdce a základ. Hlavu ucítíte jako první hned po aplikaci a dá se připodobnit k prvnímu dojmu, jestli se vám vůně bude líbit nebo ne. Po zhruba čtvrt hodině začnou vynikat střední tóny, neboli srdce, které vydrží několik hodin a plynule přejdou do základu, který ucítíte i několik hodin. Postupně se bude vůně měnit a může získat úplně jinou charakteristiku než na začátku.

Je dobré si předem rozmyslet, jakou vůni vlastně hledáte. Vůně se rozdělují na tzv. čichové rodiny a mezi ně patří například vůně květinové, orientální, dřevité, ovocné či vodní. Lehčí a svěží vůně se hodí lépe na léto, naopak v zimě využijete těžší vůně. Důležitým faktorem je také příležitost, pro denní nošení se více hodí lehčí a méně koncentrované vůně, na večer je ideální Eu de Parfum.

Jak postupovat při výběru vůně?

Pokud budete vůni vybírat v klasické parfumerii, najdete tam papírové proužky na testování. Tak můžete zkusit očichat větší množství parfémů a vybrat si dva až tři, které vám voní nejvíc. Ty si pak vyzkoušejte přímo na kůži, ideálně na vnitřní zápěstí a nechte vůni rozvinout. Bude vonět jinak než na papírku a může se stát, že na vás bude vonět mnohem lépe či hůře než na někom jiném.

Než si opravdu vyberete tu svojí vůni, doporučujeme si nechat odstříknout vzorky vytipovaných vůní a doma je vyzkoušet během celodenního nošení. Pokud je budete chtít porovnat, vždy si mezi jednotlivými vůněmi přičichněte k zrnkům kávy, abyste zneutralizovali své čichové buňky.

Výběru parfémů se vyplatí věnovat čas, protože jak prohlásila Coco Chanel: „Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná ji, když už odešla.”

A co vy, už máte svou oblíbenou vůni nebo teprve hledáte?

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Dopřejte si s partnerem příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí infrasauna pro dva SaunaSystem.

Výpomoc v domácnosti nejen v Praze – chůva, hospodyně nebo majordomus.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: info@mediaadvice.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy