Všichni, kteří na dovolenou či delší vzdálenosti cestují autobusem, vlakem nebo letadlem, dobře znají čtyři hlavní narušitele spánku: světlo, hluk, klimatizaci a nepřirozenou polohu. Tato kombinace vám může pěkně znepříjemnit začátek vytoužené dovolené, ale naštěstí existují metody, díky kterým si můžete užít co nejkomfortnější spánek i v dopravních prostředcích.

Vyberte si správné místo

Jestliže se chystáte cestovat autobusem či vlakem, vyberte si místo u okénka, o které si budete moci opřít hlavu. Ve vlaku je toto místo výhodné i z toho důvodu, že vás nikdo nebude rušit, jakmile si bude potřebovat odskočit na toaletu nebo se projít po chodbičce. Při delším cestování letadlem je vhodné zvolit místo v přední či zadní části letounu. K místům uprostřed se totiž koncentruje hluk ze všech stran.

Udělejte si pohodlí

Spánek v letadle či autobuse nebude nikdy tak pohodlný, jako doma ve vlastní posteli s luxusní matrací. Existuje ale několik způsobů, jak jej bez úhony přežít a po probuzení se cítit odpočinutě.

  • Polštář – ve vašem zavazadle by rozhodně neměl chybět polštář. Ideální je cestovní polštář ve tvaru podkovy, který se nasazuje za krk. Pokud šetříte místo v zavazadle, zvolte nafukovací provedení polštářku.
  • Deka – během cestování v noci bývá obvykle v dopravních prostředcích chladno. Proto mějte po ruce tenkou deku, která nezabere místo v tašce a zároveň vás dostatečně zahřeje.
  • Ponožky – teplé ponožky oceníte zejména při cestování v letadle. Kvůli změně tlaku mají nohy tendenci natékat. Abyste je nemuseli mít celou cestu v botách, budou se hodit tlusté ponožky.
  • Pohodlné oblečení – spaní je nejpohodlnější ve volném oblečení. Sáhněte po teplácích nebo volných tureckých kalhotách. Ideálním materiálem bude bavlna.
  • Špunty do uší a klapky na oči – pro správnou tvorbu melatoninu, spánkového hormonu, je důležitá tma. Proto nezapomeňte mít při ruce masku na oči. Od okolního ruchu vás oprostí špunty do uší.
  • Rituály – dodržujte stejné rituály, které děláte před spaním doma. Přečtěte si knížku, pusťte oblíbenou hudbu a proveďte základní hygienu.

Jet lag neboli pásmová nemoc

Jet lag se projevuje zejména při cestování letadlem. Tato zdravotní komplikace není dána letem jako takovým, ale rychlým přechodem přes několik časových pásem (překonání minimálně 2–5 časových pásem). Čím větší časový posun překonáte, tím větší je pravděpodobnost, že se této nemoci nevyhnete. Dochází totiž k narušení přirozených biorytmů v těle člověka. Pásmová nemoc odezní sama, jakmile se vaše tělo vyrovná s časovým posunem.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy