foto: pexels.com

Sluneční brýle patří k nezbytné letní výbavě, protože chrání náš zrak před nebezpečným slunečním zářením. Podle čeho ale vybrat ty pravé? Než se vypravíte do obchodu, zodpovězte si následující otázky…

1. Kde je budu nosit?

Sluneční brýle jsou nejen slušivý doplněk, ale především mají důležitou funkci: chránit zrak. Při jejich výběru dbejte proto na kvalitu a vybírejte je v optice nebo specializovaném obchodě. Kvalitní brýle mají na vnitřní straně postranice uvedený certifikát CE a zároveň stupeň ochrany. Kategorie slunečního filtru se označuje číselnou hodnotou od nuly do čtyř. Vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím méně světla čočka propouští. Setkat se můžete i s označením UV filtru do 400. „Skla s UV filtrem zaručují 100% ochranu proti veškerému UV záření. Číslo 400 znamená, že skla nepropouští záření nižší vlnové délky než 400 nm,“ vysvětluje optometristka Bc. Aneta Čunderlová z brněnské oční kliniky NeoVize. Nejvyšší ochrana je zapotřebí při pobytu v místech s nižší koncentrací ozónu a s intenzivním slunečním zářením – například u moře nebo v horách. A nenechte se zmást mylnou domněnkou, že ráno a odpoledne slunce očím neškodí! V této době totiž bývá přímo v úrovni očí…

Na co dejte pozor: Mnoho lidí si myslí, že čím jsou brýle tmavší, tím lepší ochranu zajišťují. Tak to ale není! Tmavé brýle bez filtru mohou naopak způsobit větší škody, než kdybyste brýle nenosili vůbec. Na slunci se oční zornička automaticky stáhne a dovnitř propustí méně světla. Pokud si ale nasadíte tmavé brýle bez UV filtru, zornice oka se rozšíří a škodlivé UV záření se do oka dostane ve větší míře.

2. Na co je budu používat?

Podstatné kritérium při výběru slunečních brýlí je i to, při jakých činnostech je budete nosit – můžete si proto pořídit několik typů podle druhu aktivit. Sportovci by měli vybírat brýle z hlediska funkčnosti, ochrany před úrazy a pohodlí. Při běhání by hlavně neměly klouzat z nosu, pro cyklisty jsou vhodné samozabarvující brýle, usnadňující přechody ze světla do stínu. Pro řidiče je skvělý polarizační filtr, který ruší difúzní, tedy odražené světlo. „Polarizační filtr na brýlích je takový malý čaroděj. Ve skutečnosti se jedná o chemickou směs. Její molekuly se přirozeně řadí vedle sebe do vodorovných řetízkových struktur. Skrze tyto řetízky projde vertikální záření (nahoru a dolu), nikoliv však horizontální (zleva doprava). Díky absenci odraženého světla je krásně ostře vidět třeba i na mokré silnici zalité sluncem,“ říká Mgr. Jan Vaverka, optometrista z optiky OptoVize Brno.

Na co dejte pozor: Hladina moře, bazénů či jiných vodních ploch odráží a znásobuje množství UV záření dopadající na lidské tělo. Proto je vhodné při dlouhém pobytu v bazénech, moři apod. používat speciální plavecké brýle s UV filtrem. Ty zároveň chrání oči před solí v moři anebo před nečistotami v přírodních koupalištích.

 3. Jak mají vypadat?

Určitě i otázka designu hraje důležitou roli – přeci jen jde zároveň o módní doplněk a zejména dámy preferují takové sluneční brýle, které budou ladit s celkovým outfitem. Brýle, které budete nosit do města nebo do práce, by měly být nejen funkční, ale také vkusné, odpovídající příležitosti a zároveň vyjadřovat vaši osobnost. Naštěstí designéři myslí na všechny kategorie zákazníků a na trhu najdete nepřeberné množství tvarů, barev i materiálů obrouček. Pokud chcete něco neobvyklého, můžete zkusit například dřevěné či karbonové. Nezapomeňte však, že brýle by měly ladit nejen stylově, ale zároveň vám také sednout na obličeji. Musejí dobře padnout za ušima, a hlavně na kořeni nosu, aby nepadaly, ale ani netlačily. Řasy by se ani při mrkání neměly dotýkat brýlových čoček.

Na co dejte pozor: Aby brýle propouštěly co nejméně UV paprsků, měly by mít velká skla – sluneční záření se odráží od okolního prostředí, takže dobře padnoucí brýle chrání zrak před účinky ostrého slunečního svitu i před odrazy z různých stran. Naštěstí jsou velká skla zároveň trendy!

4. Pro koho jsou určené?

Nejen dospělí, ale i děti potřebuji chránit zrak UV filtrem! Dětské oči jsou citlivější než oči dospělých, protože mají v poměru k oku širší a průhlednější čočku. Pokud jsou oči vystaveny přílišné expozici záření, může dojít k popálení kůže, zánětu rohovky či spojivek. Oči pak bolí, slzí, objevuje se světloplachost až neschopnost je otevřít. „Děti tráví venku mnohem více času než dospělý člověk, a jsou tak více vystavené přímému slunečnímu záření. Proto jsou kvalitní sluneční brýle a ochrana očí u dětí obzvláště důležité,” říká specialistka na dětské oči, MUDr. Petra Teplanová z Dětského očního centra Kukátko. Dětské brýle by měly být lehké a bezpečné, stupeň ochrany se doporučuje 2–3. Vhodným doplňkem je pokrývka hlavy s chráněním očí.

Na co dejte pozor: V našich zeměpisných šířkách u malých dětí do dvou let nejsou sluneční brýle příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. „Zrak dětí se v tomto věku stále rozvíjí. V tomto období tedy postačí chránit oči kšiltovkou nebo širším kloboučkem. Ideální však je dítě slunečním paprskům příliš nevystavovat. Pokud se ale chystáte k moři nebo vysoko do hor, i pro malé dítě sluneční brýle přibalte. Na nošení slunečních brýlí je však zvykejte postupně, starším dětem už brýle na oči patří, ale když na to nejsou zvyklé, strhávají si je,” upozorňuje MUDr. Teplanová. Pro menší děti mohou být řešením brýle s páskem, který jejich stržení znesnadňuje. Pokud se vaše dítě léčí s tupozrakostí, je v tomto případě léčba oční vady důležitější než nošení slunečních brýlí. I kvalitní čiré dioptrické brýle mají ve sklech UV filtr, který dítě před UV zářením ochrání.

5. Mám dioptrickou vadu?

Určitou ochranu před UV zářením poskytují také dioptrické brýle, vždy se ale ujistěte, že skla vašich brýlí UV filtr obsahují. Můžete si pořídit i sluneční dioptrické brýle. „Výborným řešením jsou také brýle se slunečními klipy. Díky moderním materiálům a chytrým řešením vypadají skvěle a na mnoha brýlích si můžete klipy střídat, takže nosíte jiné brýle každý den,“ radí optometristka Aneta Čunderlová.

Na co dejte pozor: Nositelé kontaktních čoček si mohou také vybrat ty s UV filtrem, ale je důležité si uvědomit, že čočky nekryjí celou plochu oka a jeho okolí, proto je zapotřebí je stejně doplnit slunečními brýlemi.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy