Foto: dostupnyadvokat

Jen málokomu z nás nezáleží na tom, v jakém prostředí žije a co ho obklopuje. Zejména pak v případě dlouhodobého bydlení máme potřebu leccos v bytě upravit a přetvořit dle svého vkusu. Pověšením oblíbených obrázků počínaje a výměnou kuchyňské linky konče. Jak je to ale v případě, že bydlíme v pronajatém bytě? Musíme se na vše ptát majitele a má on právo jakýmkoliv změnám v bytě zamezit?

Pokud se plánujete nastěhovat nebo již bydlíte v pronajatém bytě, buďte se změnami obezřetní. Vyplatí se na vše myslet již předem a rozsah povolených změn v bytě rámcově upravit nájemní smlouvou. Pro její sepsání se můžete inspirovat vzory nájemních smluv na internetu. Stejně tak je dobré myslet na to, že nájem bude také někdy končit a majitel jej bude chtít vrátit v obdobném stavu, v jakém jej kdysi předával. 

Co lze změnit bez problémů? 

Nejenom povolené, ale také předpokládané jsou opravy a drobná údržba bytu. Především tedy změny, které souvisí s užíváním bytu. Tím se myslí například pravidelný úklid, udržování spotřebičů, nebo také opravy dveří a oken. Mohou sem spadat i další opravy v bytě, jejichž náklady nepřekračují 1000 Kč. Povolené nebo spíše předpokládané jsou také úpravy nemovitosti, díky kterým bude zabráněno vzniku další škody.

Co když se na změnách předem nedohodnu? 

Pokud nemáte rozsah či podobu změn specifikované již předem v nájemní smlouvě, případně zvažujete něco, o čem smlouva nehovoří, pak se může jednat o jeden z následujících případů: 

Změna je pouze dočasná a byt lze následně uvést do původního stavu

Jedná se pochopitelně o nejméně problematickou a námi nejvíce doporučovanou možnost. Výrazné změny bytu lze totiž často dosáhnout velmi neinvazivní cestou. Zkuste využít třeba některý z následujících tipů: 

  1. Vsaďte na své oblíbené barvy a jejich sladění v podobě textilií, nových závěsů do oken, polštářků a přehozů. 
  2. Nevzhledné či nevkusné podlahy může překrýt koberec. Nemusí se vždy jednat o variantu celoplošnou. I kusový koberec může oživit vzhled podlahy a poskytnout tepelnou a hlukovou izolaci tam, kde to potřebujete. 
  3. Atmosféru bytu vždy spolehlivě dodá vhodné osvětlení. Centrální osvětlení doplňte menšími lampami a lampičkami s tlumeným světlem či možností nastavení intenzity. Další oblíbenou alternativou jsou pak svíčky. 
  4. Fotky blízkých, oblíbené obrazy nebo plakáty na zeď vám mohou stále oživovat okamžiky a osoby, které máte rádi, a umožnit vám cítit se příjemně. Zde už se poprvé trochu můžeme dostat na tenký led v případě, že si zásahy do stěn majitel nepřeje. Počítejte s tím, že opravy zdí a nové vymalování budou před opuštěním bytu nezbytné
  5. Květiny vám vnesou do bytu kousek přírody a zelená barva prokazatelně uklidňuje. Proto rozmístěte na okna či police květináče či vázy s květinami. 

Změna je trvalá a předem ji odsouhlasí vlastník bytu

Veškeré změny nejde při psaní nájemní smlouvy předem promyslet. A i když si myslíte, že za výměnu či oživení prastaré kuchyňské linky může být majitel jen rád, vždy je třeba se mu předem ozvat a pro úpravy získat jeho souhlas. Využijte k tomu třeba situaci, kdy s vámi bude chtít sjednat zvýšení nájmu. V případě, že najdete shodu, ujednejte také, v jaké míře se na této rekonstrukci bude finančně podílet majitel bytu a v jaké vy.

Se změnou souhlasí soud

Soudit se s majitelem bytu je skutečně až ta nejzazší varianta a měly by pro ni být pádné důvody. Těmi může být například stavební úpravy v případě zdravotního postižení nájemce. Pokud k takovým úpravám nedá souhlas majitel, můžete se jako nájemce obrátit na soud, který posoudí jejich nezbytnost a případně je odsouhlasí. I v takovém případě je nutné pamatovat na to, že při opuštění bytu musíte tyto úpravy uvést v původní stav. Jedinou výjimkou by bylo, že by na tom pronajímatel netrval. 

Zdroj: dostupnyadvokat

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy