Koupit a nosit je nestačí. Nevytáhnout je z krabice a jen se na ně před spaním chodit dívat, ale přece není to, proč jste si je koupili. Pokud chcete, aby vaše vytoužené kousky vydržely déle než jednu sezónu, připravte se na pravidelnou péči. Stačí si vytvořit rutinu, za kterou se vám boty i kšiltovky odvděčí tím, že budou roky vypadat jako nové.

Před prvním nošením

Ochrana patří mezi jedny z nejzákladnějších a nejdůležitějších kroků v péči o jakékoli boty. Prostředky ovšem vybírejte vždy s ohledem na materiál. Látka, kůže, semiš, síťovina nebo hladké umělé materiály vyžadují jiný typ ochrany. „Pokud ochranu před vlhkem, prachem a zašpiněním nezanedbáte, jakákoli následná péče a případné čištění bude výrazně jednodušší,“ radí Petr Gürth, ředitel Snapbacks. „Může se to zdát jako zdánlivě zbytečná rada, ale nezapomínejte na ponožky a v případě kšiltovek, pokud se hodně potíte, na šátek. Ochrana před agresivním potem je stejně důležitá jako ochrana před vnějším zašpiněním,“ dodává.

Tkaničky

Odmočit ve vlažné mýdlové vodě, nechat uschnout a případně vyžehlit. To je vše, co tkaničky potřebují. Hlavní je na ně nezapomenout!

Kartáč

Kartáčování bot není ničím, co je určeno jen koženým botám nebo lakovkám do tanečních. S prachem a hrubými nečistotami si nic neporadí tak dobře jako právě kartáč. Nezapomeňte na jakékoli záhyby, přechody nebo aplikace, v jejichž okolí se prach velmi snadno usadí.

Bez pračky

Máte chuť svoje špinavé kecky hodit do pračky a dál se o ně nestarat? Přestože se to obzvlášť u textilních tenisek a kšiltovek nabízí, rozhodně to není dobrý nápad. Pokud to výrobce nedoporučuje, zkuste se praní vyhnout. Některé materiály jednoduše k mechanickému praní nejsou vhodné.

Jemné mýdlo

Podle materiálu tenisek si můžete vybrat hadřík nebo kartáček, kterými společně s vlažnou mýdlovou vodou své boty přivedete zpět k životu. „Nenechávejte čištění bot ani kšiltovek na „až budu mít čas“. Prostě si čas udělejte a vyčistěte je co nejdříve to půjde. Některé látky mají tendenci po sobě zanechávat trvalé skvrny, kterých se už nezbavíte,“ upozorňuje Petr Gürth.

Extra péče

Na trhu je nepřeberné množství prostředků pro ochranu i čištění obuvi. „Pokud chcete svým botám dopřát trochu exkluzivní péče, sáhněte po produktech určených pro tenisky a daný materiál. Pořídit si můžete například ochranný sprej, čistící pěnu nebo roztok i praktické čistící ubrousky, které jsou ideální třeba na cesty nebo festival,“ říká Petr Gürth.

Kšiltovky

Podobně jako u textilních bot, kšiltovku nejlépe vyčistíte pomocí malého kartáčku, vlažné vody a jemného pracího prostředku, mýdla nebo šamponu. Pokud se chcete vyhnout ponoření celé kšiltovky do vody, připravte se na pravidelnou péči. Kartáč, lepicí váleček a jemné vlhčené ubrousky jsou základem, se kterým si pro běžnou údržbu vystačíte. Na větší špínu nebo skvrny od potu budete ale muset použít zmíněnou vodu a kartáček. S tím ale opatrně. Některé mají tendenci pouštět barvu. Když už je namočíte, doporučuji vodu z látky vysát papírovou utěrkou a nechat uschnout napnutou. Buď na nějaké figuríně, či jednoduše na hlavě. Jiným způsobem může kšiltovka ztratit svůj tvar a materiál zkrabatět.

Lepší dříve, než později

V péči o obuv a čepice nepodceňujte prevenci. Než s novým kouskem vyrazíte z domu, vsaďte na kvalitní impregnaci. Zmírníte tak ušpinění denním nošením, ale i poškození materiálu vodou. Nové boty i kšiltovka se tak stanou odolnějšími. V obchodech jsou k dostání nejrůznější spreje, ale celý proces můžete nechat na odbornících.

Teď už máte svoje kecky a kšiltovky ošetřené a čisté, ale kam s nimi? Sluneční paprsky škodí barvám i materiálům, proto svoje milované kousky uchovávejte ideálně v původních krabicích a v jemných sáčcích, které zabrání usazování prachu. Pokud boty navíc chcete udržet suché a svěží, můžete do nich vložit ubrousky do sušičky.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy