Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com

Spánková hygiena je pro kvalitní spánek zcela nezbytná. I přesto ale řada lidí nemá vypěstovaný žádný spánkový režim, který by každý den dodržovali a výsledkem je pak nedostatek spánku, zhoršená koncentrace, větší chuť k jídlu a také samozřejmě poruchy spánku. Jak si vypěstovat spánkové návyky a pravidelně je dodržovat? Vyžaduje to disciplínu a ochotu změnit své chování.

Jak vyzrát na poruchy spánku?

K nejčastějším poruchám spánku se řadí insomnie neboli nespavost, zlé sny, chrápání či hypersomnie. Řadu těchto poruch způsobuje nezdravý styl života, přílišný stres, častá konzumace kofeinu a řada dalších nezdravých návyků. V prvé řadě je proto důležité, zaměřit se na to, jak žijete. Máte během dne dostatek pohybu? Jíte zdravě? Staráte se o své psychické zdraví? Tyto tři pilíře jsou základními stavebními kameny zdravého spánku i spokojeného života.

Matrace ovlivňuje to, jak spíte

Kromě vašeho životního stylu má ohromný vliv na kvalitu vašeho spánku také to, na čem usínáte. Luxusní matrace, jež vám nabídne dokonalý komfort a vhodnou oporu během spánku, by měla být naprostou samozřejmostí. Nevíte, jak vybrat matraci? Rozhodující je při jejím výběru vaše váha, poloha, ve které nejčastěji usínáte, ale také to, jak tvrdý, případně měkký, podklad vám vyhovuje. V českých ložnicích je velmi oblíbená pěnová matrace. Matraci nezapomeňte obohatit o další praktické vybavení a doplňky. O vaše pohodlí se postará anatomický polštář a měkká přikrývka.

Jak vybavit ložnici? Minimalismus je cestou k úspěchu

Kromě matrace hraje důležitou roli také samotná místnost, ve které spíte. Jak vybavit ložnici, aby vás v noci nic nerušilo a mohli jste nerušeně spát až do rána? Zapomeňte na modré světlo a elektroniku do ložnice vůbec nenoste. Také se zaměřte na to, zda máte v ložnici uklizeno. Pokud se ve své ložnici necítíte příjemně, protože je plná věcí, nemůžete očekávat, že se vám v ní bude příjemně usínat. Zbavte se zbytečností a vsaďte na minimalismus. Čím méně věcí vás bude během spánku obklopovat, tím lépe.

Choďte spát a vstávejte stále ve stejnou dobu

Vstáváte ve všední dny brzy ráno, tudíž si o víkendu rádi přispíte? Chyba. Abyste si mohli užívat kvalitní spánek každou noc, během kterého proběhnou všechny fáze spánku, musíte si vytvořit rutinu, která bude neměnná. Každý den se snažte chodit spát ve stejný čas a také o víkendech se naučte vstávat stejně, jako ve všední dny.

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com

Hlídejte si, co jíte

Snažte se omezit konzumaci těžkých jídel a alkoholu před spaním. Vaše tělo se musí večer soustředit pouze na odpočinek, nikoliv na trávení těžkých pokrmů a odbourávání alkoholu. To samé platí o kouření.

Bylinkové čaje a další příjemné rituály

Mezi oblíbené spánkové návyky patří to, že si před ulehnutím vychutnáte hrnek bylinkového čaje, dopřejete si horkou lázeň a v duchu si projdete všechny příjemné zážitky z uplynulého dne. Někdo nedá dopustit také na meditaci, poslech relaxační hudby, barevných šumů nebo třeba četbu. Najděte si svůj večerní rituál, který vás zklidní a věnujte se mu každý večer před spaním.

Vytvořte si spánkové návyky, které budete poctivě dodržovat a užívejte si hluboký spánek bez toho, aniž by vás trápilo časté buzení, noční pocení a další nepříjemné jevy. Stanovte si čas, kdy jít spát a v kolik hodin ráno vstávat a tento harmonogram dodržujte každý den. Uvidíte, že brzy pocítíte změnu na své náladě a ráno se budete probouzet s úsměvem na rtech.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy