Foto: ventilatory-shop

Divný zápach pokaždé, když vstoupíte do svého bytu, děti s neustálými respiračními problémy, pálení očí, svědění pokožky, chrapot, únava, bolesti hlavy, nekonečný boj s plísněmi. Nejen tyto problémy může způsobovat špatná vlhkost v obytných místnostech. A je v podstatě jedno, zda je místnost příliš suchá a vás všechno svědí, nebo příliš vlhká a vy bojujete s plísněmi a s nimi spojeným nepříjemným zápachem. Vždy se dlouhodobá špatná vlhkost nějak projeví.

Hlídejte ideální hranici

Jaká je tedy ta správná vlhkost a jak s ní bojovat?  Aby se vlhkost vzduchu dala považovat za ideální, měla by se pohybovat v rozmezí 40 až 60 procent. Pokud krátkodobě vyskočí mimo tuto hranici, nic se neděje. Měl by to pro vás být jakýsi signál ke zpozornění, ale ještě není důvod k panice. K té důvod je, až když se hodnoty pohybují dlouhodobě mimo ideální rozpětí.

Vlhkost může potrápit zvláště v zimě. Během topné sezóny se suchým vzduchem bojují především obyvatelé panelákových domů, s vlhkým zase ti, kteří žijí ve starých domech.

Foto: ventilatory-shop

Babské rady jsou fajn, ale přístroje jsou lepší

Na internetu je možné najít řadu babských rad, jak s vlhkostí bojovat. Pokládání mokrých ručníků na topení, ale žádný problém nevyřeší. K němu je třeba přistupovat systematicky.

Základem je správné větrání. Zvláště v zimních měsících je důležité, abyste větrali krátce, ale intenzivně a několikrát denně. Tím se pročistí vzduch, ale hlavně nepromrznou zdi, což by mohlo opět přispět k větší vlhkosti a rozšíření plísní.

Foto: ventilatory-shop

Babičky ví, ale přístroje přece jen umí to, co žádný hadr na topení neudělá. Například inteligentně odvlhčovat podle teploty a vlhkosti v místnosti, obohacovat vzduch o vzdušné vitamíny díky zabudovanému ionizátoru či dodávat do prostoru vůni díky speciálním nádobkám na aromaterapii.

Foto: ventilatory-shop

Kdo má doma vysokou vlhkost, měl by si pořídit odvlhčovač. S obráceným problémem pomohou zvlhčovače. Pořídit se dají zvlhčovače teplou párou, studené zvlhčovače nebo zvlhčovače ultrazvukové. Zajímavou variantou jsou multifunkční přístroje, které slouží jako čistička vzduchu a zvlhčovač zároveň.

V každém případě řešte problémy s vlhkostí včas, abyste pak nemuseli řešit ty zdravotní.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy