foto: pixabay

Nebezpečí rostoucího šíření nákazy covid-19 v České republice má vedle samotného onemocnění ještě několik nebezpečných aspektů. Jedním ze zásadních jsou druhotné dopady na zdraví občanů. K těm dochází v důsledku odkládaných vyšetření a návštěv lékaře, ať už jde o ty preventivní, či dokonce plánované. Někdy se dokonce pacient s akutními problémy pokouší o samoléčbu místo návštěvy specialisty. Takových rizikových pacientů jsou v populaci tisíce.

Ohrožené skupiny – kardiovaskulární choroby

Před rostoucím nebezpečím varuje Sdružení ambulantních specialistů ČR. „Typicky ohroženou skupinou občanů jsou ti, kteří trpí kardiovaskulárními chorobami. Nemoci oběhové soustavy jsou nejčastější příčinou úmrtí v ČR, způsobují až 40 % z nich. V roce 2018 měly za následek více než 280 tisíc hospitalizací. Někteří pacienti se s onemocněním léčí, jiní o něm ale ještě nemusí vědět. Tím, že kvůli strachu z nákazy koronavirem zruší nebo odloží návštěvu specialisty, může dojít k podcenění nemoci s fatálními následky,“ říká předseda sdružení MUDr. Zorjan Jojko. A dodává, že bez včasné návštěvy lékaře je velmi vysoká pravděpodobnost vzniku pozdějších obtížně řešitelných komplikací.

Riziko hrozí diabetikům

Kardiaci přitom nejsou jedinou skupinou pacientů, která může být v dnešní situaci ohrožena. Riziko hrozí i diabetikům, kterých je v ČR kolem 1 milionu. Některá vyšetření i operační zákroky samozřejmě odložení i o několik měsíců bez problémů snesou, protože nejsou nijak život ohrožující. Například povrchový zánět žil, který sice trochu bolí, ale pacienta neohrožuje. „Existuje ale také hluboký zánět žil, při kterém pacient netrpí bolestmi, pouze mu ztěžkne noha. Jenže právě takové případy jsou zrádné. Postižený člověk si řekne, že v této nejisté době lékaře nenavštíví, protože nemá větší problémy. Jenže u hlubokého zánětu žil je velké riziko úmrtí v důsledku plicní embolie,“ vysvětluje MUDr. Jojko důvody, proč by lidé neměli ani v této složité době podceňovat vyšetření u lékaře.

Ohroženi jsou také astmatici

Podobným příkladem je i alergické astma. Jeho zanedbáním hrozí nemocnému přechod do chronické obstrukční choroby bronchopulmonální, jejíž těžké formy mohou být smrtelné. V současné době začínáme registrovat také případy pacientů, kteří mají různý stupeň srdečního selhání, přičemž časově vše nasvědčuje tomu, že počátek potíží začali mít v době prvního nouzového stavu. Neméně zrádné jsou také tzv. spodní infarkty, protože jejich jediným projevem může být zpočátku jen žaludeční nevolnost nebo slabost.

Nebojte se lékařů

Sdružení ambulantních specialistů proto nabádá občany, aby se nebáli a ambulantní specialisty kontaktovali. „Lidé se opravdu nemusí obávat navštívit naše kliniky a ordinace. Jsme uprostřed druhé vlny pandemie, oproti jarní části jsme mnohem poučenější a také připravenější. Naše čekárny a ordinace jsou vybaveny dezinfekcemi, všechny prostory jsou pravidelně čištěny a dezinfikovány. Zároveň máme dostatek ochranných pomůcek, ať už jde o respirátory, štíty či rukavice. V naprosté většině ordinací jsme zavedli přesný systém objednání pacientů, tak, aby se minimalizoval nebo zcela vyloučil vzájemný kontakt pacientů. Zatímco nemocnice se nyní soustřeďují především na léčení nemoci covid-19, my vidíme svou úlohu v tom, že se postaráme o ostatní pacienty. Prosíme proto občany, aby ve vlastním zájmu nepodléhali strachu, pokud jde o návštěvy našich ambulancí,“ uzavírá předseda sdružení.  

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Luxusní domácí wellness na míru pro vás postaví specialisté z Wellness Vision.

Dopřejte si s partnerem příjemnou relaxaci v pohodlí domova, kterou vám umožní domácí infrasauna pro dva SaunaSystem.

Výpomoc v domácnosti nejen v Praze – chůva, hospodyně nebo majordomus.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: info@mediaadvice.cz
http://npmedia.cz/
Privacy Policy