Foto: Pexels/Adam Kontor

Léto a čas dovolených je tu. Ať už se chystáte k moři, jezeru nebo bazénu, jednou z nezbytných věcí, kterou si s sebou na pláž musíte vzít, je kvalitní ručník. Ten by měl být nejen příjemný na dotek, ale také funkční. V létě totiž můžete využít nejen super savé bavlněné ručníky, ale také ty chladicí a rychleschnoucí.  Zapomenout byste neměli ani na správnou péči o ručníky a jejich pravidelnou výměnu.

Základ je kvalitní bavlna

Bavlna je nejoblíbenějším materiálem pro výrobu ručníků. Je příjemná na dotek, měkká a dobře absorbuje vlhkost. Ručníky z bavlny jsou pohodlné, a tedy vhodné pro celodenní relaxaci na pláži. Určitě oceníte jejich odolnost vůči zachycování písku. Ten totiž po povrchu bavlněného ručníku snadněji sklouzne, a tak ho můžete snadno udržovat v čistotě během relaxování u vody.

U bavlněných ručníků vyhledávejte tzv. žinylkovou borduru. Žinylková nit se totiž používá při výrobě ručníků určených na pláž nebo k bazénu. Díky této niti si také můžete lépe vybrat ručník, který vám padne do oka i vzhledově, protože je dostupná v různých kontrastních barvách. „Žinylková nit uvnitř bordury vytváří na jejím povrchu jemné chloupky hebké jako samet. Ručníky a osušky Deluxe jsou hebké na dotek a díky žinylkové borduře vynikají netradičním designem,“ říká Jan Rosenkranz, majitel společnosti Kapatex, vůbec největší prodejce froté ručníků a osušek v Česku.

2v1 aneb Plážový šátek

Pokud se nechcete na pláži zdržet dlouho a čeká vás kratší relax, můžete si s sebou vzít plážový šátek. Ten totiž poslouží nejen jako super módní doplněk k plavkám, ale bezpečně si na něj můžete i lehnout a užívat si sluneční paprsky. Často je vyroben z lehkého materiálu, obvykle z tenkého plátna nebo viskózy, který je pohodlný a dobře prodyšný. Plážové šátky jsou také univerzální a najdou využití i jinde než na pláži. Můžete je nosit jako šálu nebo jako lehké krytí přes ramena v letních dnech. Mohou být kombinovány s plavkami, plážovými šaty, šortkami nebo tričky, aby vytvořily módní a přizpůsobitelný vzhled.

Zůstaňte v chládku i v třicítkách

Pokud se chystáte na delší výlet v horkých letních dnech, přibalte si s sebou chladicí ručníky. Využijete je nejen na pěší túře, ale osvěžit vás mohou i při pobytu na rozpálené pláži. Tyto ručníky jsou totiž navrženy tak, aby udržovaly chlad a zároveň absorbovaly vlhkost, díky čemuž efektivně ochlazujete tělo. „Chladicí ručníky jsou vyrobené ze speciální chladicí příze cooling yarn, která zadržuje vodu a tím uchovává nízkou teplotu namočeného ručníku. Kouzlo spočívá v tom, že ručník namočíte, vyždímáte, protřepete a on se sám začne ochlazovat. Příjemně studený vydrží 4 až 6 hodin,“ dodává Rosenkranz.

Pohodlí především

Jak si užít maximální pohodlí na pláži a třeba si i trochu ve stínu zdřímnout? Pořiďte si tzv. hamaku. Nejprve si ale ověřte, zda toto „visící lehátko“ na pláži můžete využít. Hamaky jsou tradičně vyrobeny z bavlny, která je měkká a pohodlná na dotek. Bavlna je prodyšná a dobře se přizpůsobuje tělu. Existují i hamaky vyrobené z jiných materiálů, jako je nylon nebo polyester, které jsou lehké a odolné vůči povětrnostním vlivům. Pozor, pláže často nemají dostatek pevných bodů pro upevnění hamaku. Proto je dobré zvolit hamak s příslušenstvím pro upevnění, jako jsou popruhy nebo karabinky, které umožňují snadné připevnění k příslušným oporám, například stromům nebo sloupům.

Není překvapivé, že se spotřeba ručníků zvyšuje během letních měsíců. Lidé je nejčastěji kupují především pro využití právě na pláži, u bazénu a během dovolené. Průměrný spotřebitel nakupuje nový ručník odhadem každé 2-3 roky. Věděli jste ale, že byste je měli vyměňovat za nové alespoň jednou za rok až dva? Zachováte tak jejich kvalitu i hygienu. Nezapomínejte ani na správnou péči tak, aby vám ručníky co nejdéle vydržely.

Pokud ručníky používáte právě na pláži nebo u bazénu, vyhněte se používání kosmetických přípravků, které by mohly zanechat zbytky na ručníku – opalovací krémy, oleje nebo jiné. Také se vyvarujte tření ručníků o hrubé povrchy, což by mohlo poškodit vlákna. Pokud vám ručník schne přímo na pláži, schovejte ho v případě možnosti do stínu. Čerstvý venkovní vzduch totiž schnutí prospívá, naproti tomu ostré sluneční světlo může poškodit barvy i vlákna ručníků.

I když je dobré mít ručník na výměnu každý druhý den, používejte i svůj zdravý rozum. Pokud jste v extrémně horkém podnebí nebo pokud ručník leží na zemi či na silně používaném lehátku, měli byste ho vyměnit nebo vyprat denně.

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy