Foto: pixabay/MemoryCatcher

Sauna se těší oblibě u mnoha lidí. Někomu je příjemné pouze teplo, někdo milujeme celý proces střídání horka a ledového bazénku. Sauna je výborná na imunitu, pomáhá s regenerací svalů, odbourává stres a navozuje příjemnou únavu. Jenže pokud vás trápí metličky, křečové žíly nebo otoky, měli byste vědět, co je pro vás v saunových a wellness světech bezpečné a čemu se raději vyhnout.

Problém saun je vysoká teplota, při níž dochází ke snadnějšímu rozšíření žil. Podstatou chronického žilního onemocnění je totiž nedostatečná funkce žilních chlopní, které ženou krev od nohou zpět do srdce. Pokud se pohybují příliš pomalu, část krve protéká zpět a hromadí se v žilách dolních končetin. Žilní stěny takový tlak nezvládají, napnou se a žíly poté na pokožce vyvstanou nejprve jako drobné metličky, později jako nevzhledné křečové žíly. Pokud přijde člověk s chronickým žilním onemocněním do místností, kde je teplota i 90 °C, žilní chlopně bojují s tím, že jsou pomalejší, a kvůli horku jsou navíc daleko od sebe.

Nepomáhá ani extrémní chlad

Na druhou stranu nižší teploty žíly naopak stahují, a tak by se mohlo zdát, že skočením do ochlazovacího bazénku se všechno zase spraví. Vždyť projevy žilního onemocnění jsou nejméně výrazné právě v zimních měsících. Jenomže zatímco mezi létem a zimou je několik měsíců, mezi přechodem ze sauny do ledové vody je řádově pár vteřin. Pro oslabené žilní stěny je to teplotní šok, který jim vůbec nedělá dobře.

Sauny s nižší teplotou mohou být přijatelné

Jestli patříte mezi milovníky saunování, vyberte si spíš wellness centra, kde můžete navštívit sauny s nižší teplotou i vlhkostí vzduchu. Na ochlazení vám poté bude stačit vlažnější sprcha, nikdy ne ledová, čímž se vyhnete i extrémnímu teplotními rozdílu. Jestli jsou sauny i s mírnějšími podmínkami zrovna pro vás vhodné, by měl rozhodnout praktický lékař. Záleží, jak pokročilé je vaše žilní onemocnění a také, jak často sauny navštěvujete.

Otoky mají více příčin. Poraďte se s lékařem

Jedním z projevů žilního onemocnění, se kterým byste se měli saunám s vysokými teplotami obloukem vyhnout, jsou otoky nohou. Jenomže ty mohou také značit problém s lymfatickým systémem. Střídání extrémních teplotních rozdílů pomáhá rozproudit lymfu, zlepšuje cirkulaci krve. V tomto případě je saunování naopak velmi prospěšné. Bohužel sami od sebe nedokážete rozlišit, z jaké příčiny vám otékají nohy. Proto je nejlepší navštívit lékaře, který vám stanoví diagnózu. Pokud půjde o projev žilního onemocnění, může vám doporučit a předepsat venofarmaka – léky na posílení žilních stěn.

Doma raději sprchu než vanu

Pokud vám lékař výrazně nedoporučil navštěvovat jakoukoliv saunu, protože už jste ve vyšším stadiu žilního onemocnění, udělejte si wellness doma. Bohužel naložit se na hodiny do horké vany je pro vás nepřijatelné. Daleko lepší bude krátká teplá sprcha, ve které se pěkně prohřejete. Dopřát si můžete třeba domácí peeling.

  TYP SAUNY * Vzduch VlhkostVhodná při žilním onemocnění
Finská sauna Tradiční sauna, s níž se setkáte nejčastěji.85 až 95 °C10 až 20 %Ne
Sauna s parním nárazem V pravidelných intervalech dochází k rozfoukání horké páry.80 až 90 °C20 až 30 %Ne
Parní komora Místnost s extrémní vlhkostí je prospěšná při léčbě dýchacího onemocnění a zbavování se odumřelých buněk.40 až 90 °C90 až 100 %Ne
Tropická sauna Prospěšná jako podpůrná léčba dýchacího onemocnění.65 až 75 °C50 až 60 %Po dohodě s lékařem
Biosauna Nový typ sauny, kde mohou návštěvníci inhalovat esenciální oleje.50 až 65 °C30 až 60 %Po dohodě s lékařem
Infrasauna Dřevem vyskládaný prostor, kde teplo vyzařuje z infračervených paprsků.45 až 55 °C0 až 10 %Ano
Bylinková sauna Velmi příjemná sauna často vyzdobená trsy bylinek, které provoní vzduch.40 až 50 °C10 až 20 %Ano
Solná sauna Mírná sauna vhodná pro začátečníky nebo jen na prohřátí těla.40 až 55 °C15 až 30 %Ano

* Názvy saun se mohou v jednotlivých zařízeních lišit

Zdroj: zilniporadna

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč je infrasauna od SaunaSystem tak oblíbená? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Net Press Media
Osadní 324/12a
170 00 Praha 7

tel.: +420 704 265 451
e-mail: [email protected]
http://npmedia.cz/
Privacy Policy