Foto: rostlinna-akvaria

Skalára je krásná sladkovodní ryba, pro kterou je charakteristický zploštělý tvar těla. Svou velikostí je v akváriu nepřehlédnutelná. Pochází z tropů v Jižní Americe. Jak se o ni starat, aby prospívala?

Jedná se o velice klidnou rybu, která dorůstá délky 15 cm a výšky až 25 cm. Má ploché stříbřité tělo s černými příčnými pruhy. Dnes již však máme velký počet různých druhů skalár, jelikož dochází ke křížení.

Jaké akvárium pro skaláry zajistit?

Pro skaláry zařizujeme velká, ale především vysoká akvária. Jejich vodní sloupec by měl být přes 50 cm vysoký. Ovšem jestliže si pořídíme skaláry vysoké (mohou dorůst až na výšku 40 cm), je nutná výška akvária alespoň 100 cm.  Když však budeme v akváriu pěstovat také vodní rostliny, tak to nesmíme s výškou akvária „přepálit“, jelikož bychom mohli mít problém s nedostatkem světla pro rostliny.

V případě vysokého akvária je také problém s jeho údržbou, jelikož špatně dosáhneme na jeho dno. Výhodou chovu skalár je, že nelikvidují vegetaci v nádrži. Při osazování akvária rostlinami bychom měli také pamatovat na to, že samice potřebují odkládat na širší listy rostlin jikry. A co se týká objemu nádrže – při chovu jednoho páru skalár bychom měli mít objem asi 150 litrů.

Jakou vodu zvolit?

Rybám vyhovuje měkká až středně tvrdá voda hodnoty pH 6,2 až 6,8 a teplota 23 až 27 ºC. Skaláry špatně snášejí chemikálie, a proto případné zaplísnění těla léčíme pouze zvýšením teploty vody na 30 – 32 ºC.

Nezapomeňte na filtraci

Nezbytně nutná je výkonná filtrace, jelikož by měla být voda stále křišťálově čistá. Proud vody v akváriu by však neměl být příliš silný, aby se voda zbytečně neochlazovala.

Skaláry a jejich krmení

Skaláry mají rády pestré krmení. Základem je krmivo podávané formou vloček. Velice však ocení také živé krmivo a to v podobě například nítěnek nebo mražené patentky, které jsou výborným výživovým doplňkem.

Foto: rostlinna-akvaria

Jak rozmnožovat skaláru?

V nádrži se ryby postupně sdružují v páry, jež si vyberou vlastní území a chrání je před vetřelci. Před kladením jiker začne chovný pár čistit širší list rostliny nebo také jinou vertikálně situovanou podložku, na kterou samice lepí v řadách jikry. Poté uvolní místo samci, který jikry oplodní.

Rodiče snůšku starostlivě střeží a neváhají zaútočit na na lidskou ruku. Z jednoho tření lze získat 800 až 1000 jiker, což v konečném výsledku představuje asi 600 mladých. Skaláry se třou při teplotě 28ºC. Tuto teplotu bychom měli postupně zvyšovat. Své potomstvo nikdy nežerou a tak mohou zůstat ve společné nádrži. 

Zatím zde nejsou žádné reakce

Reagovat na článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tipy

Proč jsou domácí infrasauny na míru od SaunaSystem tak oblíbené? Pořiďte si ji a pochopíte!

Rekonstrukci bytu v Praze zvládnete snadno s profesionály.

 

Kontakt

Media Advice, s. r. o.

V Zahrádkách 2028/6, 130 00 Praha 3

e-mail: [email protected]

Privacy Policy